Jak vybrat pásku nebo koncovku na prut?

Rybářské pruty jsou sice schopné vydržet neskutečné věci při souboji s rybou nebo při nahazování, na to jsou koncipovány a pokud je nepřetěžujeme, žádné nebezpečí nehrozí. Jinak je tomu při transportu, ať už se jedná o pár stovek metrů k vodě nebo mnohasetkilometrové výpravy na vzdálené revíry. Tady hrozí volně se povalujícím dílům prutu mnoho neplánovaných ohrožení, kterým bychom se měli snažit předcházet. Vždyť to v zásadě vůbec není složité.
 
 
 
 

NEŽ PRUT VLOŽÍME DO POUZDRA

 
nebo před přenášením či přejezdem na kratší vzdálenosti a pro uložení třeba doma ve skříni nebo v dílně bychom si měli zvyknout používat základní pomůcky, kterými jsou pásky na suchý zip. Ty nám poslouží k tomu, aby díly rozloženého prutu nebyly uloženy volně a při manipulaci s rozloženými pruty nedošlo k jejich poškození nebo ztrátě některého dílu. Pomocí pásek v horní a dolní části prutu dojde ke spolehlivému zajištění, zapnutí i rozepnutí pásky je dílem okamžiku, jsou totiž na spodní straně opatřeny suchými zipy. 
 
 
 

PÁSKY NA SUCHÝ ZIP

 
Můžeme si je pro přehlednost rozdělit na dvě skupiny. Nejjednodušším, přitom funkčním a cenově nejpřístupnějším řešením jsou textilní pásky se suchým zipem na spodní straně. Prostý princip asi není třeba nijak zevrubněji vysvětlovat, díly, které chcete spojit, přiložíte k sobě, obtočíte páskou a přitáhnete. Suchý zip díly podrží u sebe a můžete pochodovat kolem vody až na své vytoužené lovné místo. Potom je stačí lehkým tahem rozpojit a sejmout.
 
 
 

OCHRÁNIT OBA KONCE PRUTU

 
je skutečně potřeba v každém případě. Pro dlouhé transporty použijeme raději speciální pouzdra a tubusy, i pro krátký transport bychom ale měli především špičku a spojky, tedy hodní a dolní části rozloženého prutu dobře ochránit. Koncovky jsou vyráběny v různém provedení a občas se výrazně liší, vždy jde ale o to, aby koncové části prutu byly v bezpečí před poškozením i před vniknutím nečistot, což u rozebraných spojek může být příčinou nečekaných problémů. 
 
 

LEVNÉ A PRAKTICKÉ

 
jsou jednoduché koncovky na pruty, zhotovované nejčastěji z EVA (tedy syntetické tkaniny na bázi etylen-vinyl-acetátu), tedy klasické koncovky na pruty. Svému účelu poslouží velmi dobře, ochrání pochopitelně i koncové očko, které by mohlo být v případě poškození kamenem úrazu a znepříjemnit či také znemožnit používání prutu, protože při vážnějším poškození koncového očka dochází k třepení a narušení vlasce nebo šňůry, což je věc, které se jistě každý chce vyhnout. 
 
 
 

VĚTŠÍ KOMFORT A ZÁRUKA JISTOTY

 
je to, co vám přinášejí neoprenové špičky. Jedná se vlastně o stejný ochranný prvek, k jeho zhotovení ale bylo použito kvalitního odolného neoprenu, takže ochrana proti mechanickému poškození je opravdu dobrá. Jedná se především o pomůcku na kratší transporty za špatných světelných podmínek, mokra a po nerovném povrchu, prostě jistota je jistota.